קארל לגרפלד - מעצב העל ומי שעמד בראש בית האופנה שאנל הלך לעולמו

מירב לרנר | 19 פברואר 2019
 

אבל כבד בתעשיית האופנה: מעצב העל ומי שעמד בראש בית האופנה שאנל במשך 36 שנים הלך היום (ג') בצהריים לעולמו והוא בן 85. בשבוע אופנת הקוטור שנערך בפריז לפני כחודש, לגרפלד נעדר מהתצוגה של "שאנל" בשל מצבו הבריאותי. תעשיית האופנה  הביעה דאגה למצבו וכעת התברר כי מצבו היה גרוע משחשבו.

 

קרל לגרפלד. צילום: getty images

 

 

 

לגרפלד הגיע לבית האופנה שאנל ב-1983, בנוסף  לכך שעמד  בראש המותג הבינלאומי עמד  לגרפלד בראש המותג הנושא את שמו.  בהודעה רשמית שהוציאו בית האופנה שאנל נאמר: "בצער רב, בית האופנה שאנל מודיע על פטירתו של קארל לגרפלד, המנהל היצירתי של בית האופנה שאנל מאז 1983".

 

קרל לגרפלד עם אנה וינטור, העורכת המיתולוגית של ווג. צילום: getty images

 

לגרפלד היה יוצר יוצא מן הכלל וייחודי, הוא המציא מחדש  את הקודים של המותג שנוצרו על ידי גבריאל שאנל: את הג'קט של שאנל והחליפה, השמלה השחורה הקצרה, האריג היקר, את תיקי השמיכה,  הפנינים והתכשיטים.

 

בראיון שהעניק בעבר, אמר לגרפלד על גבריאלה שאנל:  "העבודה שלי היא לא לעשות מה שהיא עשתה, אלא מה שהיא הייתה עושה.  הדבר הטוב על שאנל זה רעיון שאתה יכול להסתגל הרבה דברים".

 

מוח יצירתי uפורה עם דמיון אינסופי היה לקרל לגרפלד בו הוא בחן אופקים אומנותיים רבים, כולל צילום וסרטים קצרים. בית האופנה שאנל נהנה מהכשרון שלו עבור כל הקמפיינים שקשורים לאופנה מאז 1987.

 

קרל לגרפלד עם אחיינו באחת מתצוגות שאנל. צילום: getty images

 

אלן ורטהיימר, מנכ"ל שאנל, אמר: "בזכות הגאוניות היצירתית, הנדיבות שלו והאינטואיציה יוצאת הדופן, קרל לגרפלד היה לפני זמנו, מה תרם רבות להצלחת בית האופנה שאנל ברחבי העולם. היום, לא רק איבדתי חבר, אלא כולנו איבדנו מוח יצירתי יוצא דופן".

 

ברונו פבלובסקי, נשיא בית האופנה שאנל, אמר: "מופע אופנה אחרי מופע אופנה, אוסף אחרי אוסף, קארל לגרפלד השאיר את חותמו על האגדה של גבריאלה שאנל ואת ההיסטוריה של בית שאנל.  המחווה הגדולה ביותר שאנו יכולים לעשות היום היא להמשיך ללכת בעקבות השביל שהוא טווה.  ברונו סיים את דבריו בציטוט של קארל : ""ממשיך לאמץ את ההווה ולהמציא את העתיד".

 

בשאנל הכריזו על מחליפתו של לגרפלד, וירג'יניה ויארד,  מי שניהלה את הסטודיו של המותג  והייתה  יד ימינו של לגרפלד ב-30 השנים האחרונות. וירג'יניה נבחרה לתפקיד על ידי אלן ורטהיימר,  "כך שהמורשת של גבריאל שאנל וקארל לגרפלד תמשיך לחיות", הסבירו

 

 

עולם האופנה נפרד מקרל

 

דוגמניות, מעצבים ומותגים קיבלו בעצב את הבשורה על מותו של לגרפלד. רבים שיתפו ברשתות החברתיות את תחושותיהם.

 

״העציב אותי לשמוע שקארל הלך לעולמו, הוא יחסר לנו מאד.  הוא ישאר אייקון ותרומתו לעולם האופנה תמיד תזכה להערכה. זכורה לי פגישתנו הראשונה בה דנו על קולקציית שיתוף הפעולה שערכנו ב2004, הדיונים אילו פריטים צריכים להיות בקולקציה, המדידות וכשקארל הזמין את צוות H&M לארוחת צהריים פרטית בביתו שבריב גוש שבפריז״ אמרה מרגרטה ואן דן בוש, היועצת הקריאטיבית של H&M

 

 

"הוא ישאר אייקון ותרומתו לעולם האופנה תמיד תזכה להערכה". רגרטה ואן דן בוש, היועצת הקריאטיבית של H&M עם לגרפלד

 

 

גליה להב, מעצבת שמלות הכלה הערב, אמרה:  ״"קארל לגרפלד היה המעצב המוביל היום בעולם האופנה. הטרנדים והתחזיות שלו הובילו מעצבים בכל העולם. ההערכה הרבה שרכשו לו הגיעה בזכות כישרון נפלא. צר לי היה לשמוע היום את הבשורה, העיצובים שלו יהיו להשראה ולחותם לעולמים".

 

ג'י'ג'י חדיד, מי שהייתה המוזה של קרל בשנים האחרונות, כתבה: "קרל, אתגעגע לראות את הרוגע, השקט, את המוח הגאון שלך עובד, הבדיחות הקטנות, והסיפורים מדהימים. תודה שהאמנת בי ועל ההזדמנויות הנפלאות שהבאת לקריירה שלי. אך בעיקר, תודה שהבאת לי את הכבוד לדעת את הקסם מאחורי המיתוס".

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Karl, I will miss your indescribable presence, watching your calm, quiet, genius mind working, your little jokes, amazing stories, and experiencing the clothes, sets, and productions only you could dream up. Thank you for believing in me and for the beautiful, incredible opportunities you brought to my career, but mostly, thank you for giving me the honor of knowing the magic behind the myth. There will never be another Karl Lagerfeld. I am overwhelmed with sadness today, but also with so much love, admiration, and gratitude for you. To all his beloved friends and colleagues, and his favorite girl Choupette🐾, my heart is with you. ❤️ Rest In Peace King Karl. I didn’t want this day to come. 💔

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid) on

 

גם קנדל ג'נר, חברתה הטובה של חדיד ומי שצעדה מספר פעמים על מסלולי שאנל כתבה פוסט: "כבוד להיות חלק מהתצוגות היפות שלך, כמה כבוד להיות הכלה שלך" 

 

 

ויקטוריה בקהאם כתבה: "עצובה לשמוע את הבשורה הזו, קרל היה גאון ותמיד נחמד, נדיב כלפיי גם באישיותו  וגם במקצועיותו".

 

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

So incredibly sad to hear this. Karl was a genius and always so kind and generous to me both personally and professionally. RIP 💔x vb

A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) on

 

קים קרדשיאן שיתפה את עוקביה: "איבדנו אגדה אמיתית, היית השראה לעולם, צילמת את צילומי האופנה הראשונים שלי ואני הייתי כל כך לחוצה לעבוד עם כזה אייקון!"

 

 

 

סינדי קורפרורד, דוגמנית העל  לשעבר, כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "אתה מוכשר בטירוף"

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

@karllagerfeld your incredible talent and joie de vivre will be missed by all of us who love fashion and you 💔

A post shared by Cindy Crawford (@cindycrawford) on

 

בתה של סינדי, קאיה גרבר, אולי הדוגמנית הכי צעירה שהספיקה לעבוד עם לגרלפד, נפרד ממנו: "כואב לי לכתוב, קרל היקר, לימדת אותי דברים לעד אהיה אסירת תודה. הבנות שלך אהבו אותך כל כך , העולם יפה יותר עכשיו תודות לך. תודה על הכל, אף אחד לעולם לא ישתווה אליך"

 

 

 

דוגמנית העל קלאודיה שיפר כתבה בחשבון האינסטגרם שלה:  "קרל שינה אותי מילדה גרמניה ביישנית לסופר מודל! הוא לימד אותי על אופנה, סטייל והישרדות בעסקי האופנה. אין לו תחליף! הוא היחיד שיכל לעשות משחור ולבן – צבעוני"

 

 

 

נעמי קמבל כתבה: "קרל, יותר מידי זכרונות לכתוב. תודה רבה לך שלקחת את הצ'אנס על ילדה בת 16 ופתחת את עיניי"  

 

 

הדוגמנית בלה חדיד שיתפה: "שבורה מפטירתו של קארל. האהבה והכמיהה שלו לאופנה תחיה לנצח. תודה על ההשראה שהבאת לעולם ובכל הלבבות שנגעת במהלך התהליך. בכל פעם שראיתי אותך זה הרגיש כמו הפעם הראשונה ואתגעגע לחיבוקים שלך מאד"

 

הדוגמנית הצעירה לילי רוז דפ כתבה אף היא בחשבון האינסטגרם שלה

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Cher Karl, que dire pour exprimer à quel point vous allez nous manquer. The world will never know another force like you. My heart is so heavy today, but so full of gratitude for all that you have taught and done for me. Your kindness, humour, and loyalty will live on in the hearts of those who knew you and your genius will live on forever. I feel so lucky to have been able to work with you so closely, but even luckier to have known your heart and incredible spirit. I will hold every moment spent with you so dear. Words can’t express how much your belief in me has impacted every aspect of my life; it is a gift I could never thank you enough for. You truly made my dreams come true. Thinking of my Chanel family today and all those who knew and loved Karl ❤️ Karl, on vous aime. Merci, merci, merci. Vous êtes éternel.

A post shared by Lily-Rose Depp (@lilyrose_depp) on

שינוי גודל גופנים